Hemsida Översikt Enkel styrning Avancerad styrning Specialstyrning

Bildförbättring Hur du gör...


Ordlista

Adapter för overheadmaterialEn adapter som ansluts till en scanner så att diabilder, filmer och röntgenbilder kan scannas.
AdressEtt tal som betecknar en extern enhets minnesplacering.
BildDet bitmappade resultatet av ett scannat original.
DPIPunkter per tum, ett mått för upplösning.
Foto/DokumentbildtypEtt scanningsläge som används för scanning av bilder som inte är overheadbilder, grafik o.s.v.
Fönstret FörhandsgranskningVisningsområdet i dialogrutan Scanner som representerar glasplattan i scannern.
GråskalaEtt område av grått med vanliga intervall av densitet från svart till vitt. En gråskalebild är en bild som innehåller olika nivåer (eller skalor) av grått.
Halvton (även autotypi)En metod som gör att en svartvit bild ser ut som den har olika grå skuggor.
HistogramFramställer distributionen av gråskalevärden i en scannad bild.
HögdagrarDet ljusaste området i ett original eller en bild, representerad i en halvton med de minsta punkterna, eller frånvaro av punkter.
KontrastEn jämförelse mellan den ljusaste och den mörkaste delen av bilden. Om du har låg kontrast får du en mycket grå bild, och med hög kontrast får du en bild med stor skillnad mellan ljust och mörkt.
LjusstyrkaInställningen där den scannade bildens övergripande vithet anges.
OriginalKällan i originalform, t.ex. grafik, ett foto eller en overhead.
OverheadscannertypEtt scanningsläge som används till att scanna overheadbilder eller grafik, t.ex. diabilder, filmer och röntgenbilder.
PixelEn enda punkt på dataskärmen eller digitalbilden.
RastreraSkapar punkter med olika mönster som gör att ögat luras att se olika grå skuggor.
SkuggaDet mörkaste området i ett original eller en bild representerad i en halvton med de största punkterna.
Storlek på förhandsgranskningEn kontroll som används vid begränsning av längd på förhandsbild i det scannade området. Förminskning av längden på förhandsbild sparar tid.
SvartvittEn bild som består av endast svarta och vita pixlar.
TIFFEtt bildfilsformat av industristandard som fungerar med många program.
TWAINEtt protokoll som utvecklats av ledande företag för bildhårdvara och programvara som gör det lättare att integrera utdata och program.
UpplösningEtt mått för detaljrikedom som kan lagras eller produceras i en enhet. Ju högre upplösning, desto detaljrikare är bilden.