Hemsida Enkel styrning Avancerad styrning Specialstyrning Bildförbättring

Hur du gör... Ordlista


Översikt

För installation av MagicScn bör ditt system motsvara följande krav:

Maskinvara:

  • Mac, Mac II eller högre, processor från 68000-serien, PowerMac rekommenderas för Macintosh-användare; IBM PC med en 386, 486, Pentium (eller högre) -processor eller kompatibel (486 eller högre rekommenderas) för Windows-användare.
  • Minst 4MB systemminne (8 MB eller högre rekommenderas) för Windows-användare; 8MB eller mer tillgängligt RAM för Macintosh-användare.
  • CD-romenhet
  • Hårddisk med ledigt utrymme
  • VGA, Super VGA, eller 100% kompatibel videografikadapter och lämplig bildskärm (32K Hi-color VGA är det minimala kravet för trogen återgivning av färgbilder) för Windows-användare. En färgbildskärm med videokort; 256 or True Color (24-bit) Video display card for Macintosh users
Klicka på det avsnitt du vill läsa.

Maskinvara

Programvara

Starta MagicScan

MagicScans olika delar

 

 

 

 

 

Programvara

System 7.0 eller högre för Macintosh-användare

Microsoft Windows 3.1, Windows 95, eller Windows NT 3.5 och högre

Tillämpning med plug-in eller TWAIN-moduler för Macintosh-användare

Tillämpning med TWAIN-moduler för Windows-användare

Valfria tillbehör är Novell Netware, Microsoft LAN Manager, Microsoft Windows for Workgroup eller andra Netbios-kompatibla nätverk

 

Starta MagicScan

Innan du startar MagicScan måste du starta scannern och datorn, öppna scannerns dokumentlucka och placera ett källdokument med framsidan nedåt på scannerns objektglas. Stäng sedan dokumentluckan eller adaptern för overheadmaterial.

Det finns två sätt att starta MagicScan:

För Macintosh-användare -

  1. Kör en tillämpning med stöd för plug-in-moduler eller är TWAIN-kompatibel, t.ex. PhotoShop.
  2. Välj kommandot Hämta in på menyn Arkiv.
  3. Välj den senaste versionen av MagicScan från listan över källor om du vill öppna MagicScan-fönstret.

Den scannade bilden infogas i tillämpningen. Du kan ändra bilden och spara den om du vill.

För Windows-användare -

  1. Starta Windows om det inte redan körs och starta ett TWAIN-kompatibelt bildredigeringsprogram, t.ex. Adobe PhotoShop.
  2. Välj alternativet Välj TWAIN-källa på bildprogrammets undermeny Hämta in så att dialogrutan Välj källa visas. Om du använder Windows 95 eller Windows NT klickar du på Välj TWAIN_32-källa.
  3. I dialogrutan Välj källa klickar du på den senaste versionen av MagicScan.
  4. Välj undermenyn Hämta in igen och klicka på TWAIN... om du vill öppna MagicScan-fönstret.
  5. Om du använder Windows 95 eller Windows NT klickar du på alternativet TWAIN_32 om du vill öppna fönstret MagicScan.
  6. Välj lämpliga inställningar från menyn Inställningar.

Den scannade bilden infogas i tillämpningen. Du kan ändra bilden och spara den om du vill.

  

MagicScans olika delar

MagicScan består av följande olika fönster: Styrpanel, Förhandsgranskning, Jobblista, Prov, Förbättring och Info. Du kan flytta, minimera eller stänga alla fönster när du vill och maximera fönstret Förhandsgranskning till helskärm så att ditt arbete blir enklare.

Styrpanelen

I Styrpanelen, den vänstra delen av MagicScan, kan du ställa in egna alternativ för styrning. Där finns alla inställningar för styrning av scanner som du behöver när du scannar bilder. Dessutom finns tre styrmetoder - Manuell styrning, binuscan IPM och MagicMatch som styr olika scannerinställningar för olika scanningsbehov.

Fönstret Förhandsgranskning

I fönstret Förhandsgranskning, den högra delen av MagicScan, visas förhandsbilden, och här kan du utföra vissa bildfunktioner (som att invertera bilden, vända bilden, rotera bilden, justera högdagrar och skuggor med mera) så att den scannade bilden ändras.

När du har justerat scanningsinställningarna i Styrpanelen kan du klicka på knappen Förhandsgranska så att en förhandsbild visas. En scanning med låg upplösning (förhandsgranskning) utförs och den scannade bilden visas i fönstret Förhandsgranskning. Om du vill kan du förbättra bilden efter förhandsgranskning. Välj något av förbättringsverktygen i fönstret Förhandsgranskning och ändra förhandsbilden. Resultatet visas omedelbart i fönstret Förhandsgranskning. Du kan justera bildinställningarna till dess du är nöjd med den scannade bilden.

Jobblista

Med hjälp av Jobblistan, den nedre delen av MagicScan, kan du hämta fler än en scannad bild i varje scanning.

Det finns två olika scanningsmetoder du kan använda för dina bilder: Scanna flera och Batch-scanning. Scanna flera innebär "flera bilder i flera scanningsprocesser". Scannern kalibreras före scanning och återvänder till standardläget efter scanning. Det här innebär att inställningarna, för de här bilderna kan vara olika. Batch-scanning innebär "flera bilder i en enda scanningsprocess". Scannern kalibreras innan den första bilden scannas. Det är bättre att använda Batch-scanningsläget om alla bilder ska ha samma inställningar, d.v.s. samma upplösning, samma högdagrar och skuggor med mera.

Fönstret Prov

I fönstret Prov kan du visa en exakt simulering av den slutgiltiga scannade bilden och försäkra dig om att du är nöjd med alla inställningar för bilden innan du klickar på knappen Scanna. Dessutom kan du spara bilden direkt utan att trycka på knappen Scanna och utföra en riktig scanning.

Klicka på knappen Prov i fönstret Förhandsgranskning så visas ett annat fönster där förhandsbilden visas enligt de aktuella bildinställningar som angivits. I provfönstret visas en mer precis bild än den som visas i fönstret Förhandsgranskning. Den bild som visas i fönstret Prov är nästan samma som den som visas i huvudfönstret i tillämpningen när knappen Scanna klickats. Det enda som skiljer är upplösningen. Om du är nöjd med bilden i det här läget klickar du på Spara, annars klickar du på Stäng så att fönstret Prov stängs. Tänk på att bilden sparas för visning på bildskärm med en upplösning på 75dpi.

Fönstret Förbättring

I det här fönstret kan du utföra bildförbättringar. Här finns förbättringsverktygen som du kan välja och justera för din scannade bild.

Fönstret Info

Det här är ett mikroskopfönster som du kan använda för att granska de omkringliggande pixlarna vid muspekarens aktuella position. Det visar 7x5 pixlar runt muspekaren i förstoring. Om det inte finns någon förhandsbild i fönstret Förhandsgranskning försvinner mikroskopfönstret. Dessutom visas nivån för den pixel som ligger direkt under muspekaren.

Värdet för pixelnivå, t.ex. RGB, Lab eller CMYK, beror på scanningsläget du valt. Du kan klicka på triangeln bredvid pixelvärdet om du vill ändra mätenheten. Dessutom kan du använda dialogrutan Bredd x Höjd för justering av ramar om du vill ha en nogrannare ram än den du kan skapa med Ramverktyget. Små bilder scannas med fördel med exakt anpassad scanningsyta.